in ,

Golden Globes 2020 Υποψηφιότητες

Πριν λίγες ώρες ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τις Χρυσές σφαίρες 2020! Η  77η τελετή θα πραγματοποιηθεί στις 5 Ιανουαρίου στο Beverly Hills, με παρουσιαστή τον Ricky Gervais.Θα δοθούν μεταξύ άλλων, δύο τιμητικά βραβεία. Το Carol Burnett Award θα παραλάβει η τόσο αγαπημένη και ταλαντούχα Ellen DeGeneris, και το Cecil B. DeMille Award ο Tom Hanks.

Απόλυτος νικητής είναι το Netflix, συγκεντρώνοντας 17 υποψηφιότητες συνολικά! Η Meryl Streep συνεχίζει να σπάει τα ρεκόρ της, αφού είναι υποψήφια ψέτος για 32η φορά!!! Έχω χάσει το μέτρημα, αλλά νομίζω ότι έχει κερδίσει 8 Χρυσές Σφαίρες!

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες:

Τηλεοπτικές Κατηγορίες

Καλύτερη Δραματική Σειρά

Big Little Lies

The Crown

Killing Eve

The Morning Show

Succession

Α′ Ανδρικός- Δράμα

Μπίλι Πόρτερ – «Pose»

Μπράιαν Κοξ – «Succession»

Τομπάιας Μένζις – «The Crown»

Κιτ Χάρινγκτον – «Game of Thrones»

Ράμι Μάλεκ – «I, Robot»

Α′ Γυναικείος – Δράμα

Τζένιφερ Ανιστον – «The Morning Show»

Ολίβια Κόλμαν – «The Crown»

Τζόντι Κόμερ – «Killing Eve»

Νικόλ Κίντμαν – «Big Little Lies»

Ρις Γουίδερσπουν – «The Morning Show»

Καλύτερη Τηλεοπτική Σειρά-Κωμωδία 

The Marvelous Mrs. Maisel

Barry

The Kominsky Method

The Politician

Fleabag

Α′ Ανδρικός – Κωμωδία

Μπιλ Χέιντερ – «Barry»

Μάικλ Ντάγκλας – «The Kominsky Method»

Μπεν Πλατ – «The Politician»

Πολ Ραντ – «Living with Yourself»

Ράμι Γιούσεφ – «Ramy»

Α′ Γυναικείος – Κωμωδία

Κριστίνα Απλγκεΐτ – «Dead το Me»

Κίρστεν Ντάνστ – «On Becoming a God in Central Florida»

Νατάσα Λιόν – «Russian Doll»

Ρέιτσελ Μπροσνάχαν – «Marvelous Mrs. Maisel»

Φοίμπι Γουόλερ-Μπριτζ – «Fleabag»

Καλύτερη Τηλεταινία ή μίνι σειρά

Catch-22

Chernobyl

Fosse/Verdon

The Loudest Voice

Unbelievable

Α′ Ανδρικός σε τηλεταινία ή μίνι σειρά

Κρις Αμποτ – «Catch 22»

Σάσα Μπάρον Κόεν – «The Spy»

Ράσελ Κρόου – «The Loudest Voice»

Τζάρεντ Χάρις – «Chernobyl»

Σαμ Ρόκγουελ – «Fosse/Verdon»

Α′ Γυναικείος σε τηλεταινία ή μίνι σειρά

Μισέλ Γουίλιαμς -«Fosse/Verdon»

Ελεν Μίρεν – «Catherine the Great»

Μέριτ Γουίβερ – «Απίστευτο»

Κέιτλιν Ντένβερ – «Απίστευτο»

Τζόι Κίνγκ – «The Act»

B’ Ανδρικός σε τηλεοπτική σειρά, τηλεταινία ή μίνι σειρά

Αλαν Αρκιν – «The Kominsky Method»

Κιέραν Κάλκιν – «Succession»

Αντριου Σκοτ – «Fleabag»

Χένρι Γουίνκλερ – «Barry»

Στέλαν Σκάρσγκαρντ – «Chernobyl»

Β′ Γυναικείος σε τηλεοπτική σειρά, τηλεταινία ή μίνι σειρά

Μέριλ Στριπ – «Big Little Lies»

Πατρίσια Αρκέτ – «The Act»

Ελενα Μπόναμ Κάρτερ – «The Crown»

Τονι Κολέτ – «Απίστευτο»

Εμιλι Γουάτσον – «Chernobyl»

Κινηματογραφικές Κατηγορίες

Καλύτερη Ταινία-Δράμα

«Ο Ιρλανδός»

«Ιστορία Γάμου»

«1917»

«Τζόκερ»

«Οι Δυο Πάπες»

Καλύτερη Ταινία-Κωμωδία ή Μιούζικαλ

«Dolemite is my Name»

«Κάποτε …στο Χόλιγουντ»

«Τζοτζο Ράμπιτ»

«Στα Μαχαίρια»

«Rocketman»

Καλύτερη Σκηνοθεσία

Κουέντιν Ταραντίνο – «Κάποτε…στο Χόλιγουντ»

Μάρτιν Σκορσέζε – «Ο Ιρλανδός»

Τοντ Φίλιπς – «Τζόκερ»

Μπονγκ Τζουν-χο – «Παράσιτα»

Σαμ Μέντες – «1917»

Α′ Ανδρικός-Δράμα

Κρίστιαν Μπέιλ – «Κόντρα σε Όλα»

Αντόνιο Μπαντερας – «Πόνος και Δόξα»

Ανταμ Ντράιβερ – «Ιστορία Γάμου»

Χοακίν Φίνιξ – «Τζόκερ»

Τζόναθαν Πράις – «Οι Δυο Πάπες»

Α′ Γυναικείος- Δράμα

Σκάρλετ Γιοχάνσον – «Ιστορία Γάμου»

Σίρσα Ρόναν – «Μικρές Κυρίες»

Σαρλίζ Θερόν – «Βόμβα»

Ρενέ Ζελβέγκερ – «Τζούντι»

Σίνθια Ερίβο – «Χάριετ»

Α′ Ανδρικός- Κωμωδία ή Μιούζικαλ

Ντάνιελ Κρεγκ – «Στα Μαχαίρια»

Λεονάρντο ΝτιΚάπριο – «Κάποτε…στο Χόλιγουντ»

Ρόμαν Γκρίφιν Ντέβις – «Τζότζο Ράμπιτ»

Τάρον Ετζερτον – «Rocketman»

Εντι Μέρφι – «Dolemite Is My Name»

Α′ Γυναικείος- Κωμωδία ή Μιούζικαλ

Αννα Ντε Αρμας – «Στα Μαχαίρια»

Ακουαφίνα – «The Farewell»

Κέιτλιν Ντένβερ – «Booksmart»

Μπίνι Φελντστάιν – «Booksmart»

Κόνστανς Γου – «Επικίνδυνες Κυρίες»

Β′ Ανδρικός Ρόλος

Τομ Χανκς – «A Beautiful Day in the Neighborhood»

Αντονι Χόπκινς – «Οι Δυο Πάπες»

Αλ Πατσίνο – «Ο Ιρλανδός»

Τζο Πέσι – «Ο Ιρλανδός»

Μπραντ Πιτ – «Κάποτε …στο Χόλιγουντ»

Β′ Γυναικείος Ρόλος

Καθι Μπέιτς – «Richard Jewell»

Ανετ Μπένινγκ – «The Report»

Λόρα Ντερν – «Ιστορία Γάμου»

Τζενιφερ Λόπεζ – «Επικίνδυνες Κυρίες»

Μάργκο Ρόμπι – «Βόμβα»

Καλύτερο Σενάριο

«Ιστορία Γάμου»

«Παράσιτα»

«Οι δυο Πάπες»

«Κάποτε …στο Χόλιγουντ»

«Ο Ιρλανδός»

Καλύτερη Μουσική

«Motherless Brooklyn»

«Little Women»

«Τζόκερ»

«1917»

«Ιστορία Γάμου»

Καλύτερο Ορίτζιναλ Τραγούδι

«Beautiful Ghosts» Cats

«Into the Unknown»  Ψυχρά κι Ανάποδα ΙΙ

«Spirit» The Lion King

«I’m Gonna Love Me Again»  Rocketman

«Glasgow» Wild Rose

Καλύτερο Animation

«Ψυχρά κι Ανάποδα ΙΙ»

«Πώς να εκπαιδεύσετε το Δράκο Σας: Ο Κρυμμένος Κόσμος»

«Ο Βασιλιάς των Λιονταριών»

«Missing Link»

«Toy story 4»

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

«The Farewell»

«Les Miserables»

«Πόνος και Δόξα»

«Παράσιτα»

«Το Πορτρέτο Μιας Γυναίκας Που Φλέγεται»

 

Σχολια

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Loading…

0

Σχόλια

0 σχόλια